Haziran 2020
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
04
Ağu
2009
Dumansız Kars İçin El Ele
Songül Dündar tarafından yazıldı   

Farkında mısınız?
Dumansız hava ile ilgili uygulamayı kitlesel eylemle destekleyen iki ilden birisi Kars idi.
Kos koca Türkiye?de sadece iki il?
Birisi batman, diğeri ise Kars?
İşte Kars budur.
Toplumsal bilinci üst düzeyde, kitlesel refleksleri enerjik, ülke yararına yapılan tüm demokratik eylemlerde  hep ön safta,  kendisinden daha çok toplumu düşünen, okumuş, kültürlü, aydın, demokrat, düşündüklerini demokratik tepkilere dönüştüren, doğru bildiğinden şaşmayan, toplum menfaatleri söz konusu olduğunda açlığa, sefalete ve ölüme razı olan, mert ve açık sözlü?


Ha! Şunu da ifade etmek gerekir ki; bu güne kadar Kars?ın başına ne geldiyse bu üstün özelliklerinden geldi. Bu hasletlerinden ötürü açık veya gizli bir şekilde cezalandırıldı. Zaman zaman yatırımlar kesildi, hastalarımız ta Erzurumlara gönderildi. Başarılı okullarımız kapatıldı, musluğumuz kısıldı, sesimiz kesildi.


Ama;
Her ne olursa olsun Kars ve biz Karslılar değişemeyiz. Doğru bildiğimiz yolda kararlı bir şekilde yürürüz.
Ve Kars yürüdü?
Kars, ?Dumansız Kars için el ele? diyerek yürüdü. Kapalı alanlarda sigara yasağının başladığı gün, ?Dumansız Kars için el ele yürüyüşü?, 7?den 70?in katılımıyla yapıldı ve başarıyla da sonuçlandı.  Çoluk-çocuk, kadın-erkek, köylü-kentli, varsıl-yoksul, çarıklı-kravatlı herkes katıldı. Kars budur işte? Doğru kararların yanında, yanlış kararların ise karşısındadır. Desteğini ve tepkisini ise demokratik bir şekilde göstermeye alışıktır. Kurtuluş savaşında, düşmana karşı gösterdiği tepki, Mustafa Kemal Atatürk?ün ordularına göstermiş olduğu destek ve canı pahasına cephelere koşması da bu özelliğinden ötürüdür. Kars?ın demokratik hassasiyetlerini, Cumhuriyet idaresinin her döneminde gördük ve görmekteyiz. Dün; içte ve dışta yurdumuza uzanan ellere karşı, bu gün ise; özgürlüğümüze, ekmeğimize ve sağlığımıza uzanan ellere karşı?
Ve havayı kirleten sigara dumanına karşı?


Sanıyorum sigaranın kötü anısını anımsamayan tek insanımız yoktur. Kimimiz, sigara yüzünden bir yakınımızı kaybetmişizdir, kimimiz sigaraya verilen para yüzünden aile bütçesinden ve boğazımızdan kısmışızdır, kimimiz de ; en azından sigara içen birinin yanında dumana boğulmuşuzdur. Yaşadığımız tüm bu olumsuzluklara tepki olarak; ?Dumansız Kars için el ele? sloganıyla yürüyen Kars ve Karslıların bu davranışı ancak;
?Dumansız havaya Kars duyarlılığı? olarak izah edilebilir.


Bravo Kars?
Bravo Karslılar?
Bizlere yakışanda budur?
Doğrunun yanında, yanlışın karşısında olmak.