Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
13
Eki
2009
Gazi Kars
Songül Dündar tarafından yazıldı   

Doğu'nun incisi Kars'ın birden çok unvanı var.
Marka kent,
Model kent,
Kültür kenti,
Hoşgörü kenti.
Ama bir unvanı var ki tarihin derinliklerinden geliyor.
"GAZİ KENT"


Oldum olası Kars'ın "GAZİ" unvanı alışına takılmışımdır ve çok etkilenmişimdir. Hatırladıkça içim burkulur. Belki de Kars sevdalısı oluşumdandır kim bilir? Belki de tarihe mal olmuş ve hak ettiği "GAZİ KARS" unvanının gasp edilişindendir kim bilir? Arada bir açıp, Kars halkının "Gazi Kars" unvanına layık görülüşünü okurum ve ruhum dinlenir. Belli zaman aralıkları ile hafızamı yenilerim, zihnim aydınlanır. Her okudukça gururum dinçleşir. "Gazi Kars" öyküsünü tekrar tekrar okumak benim için sanki tiryakilik gibi bir şeydir. Yine böyle bir arzu ile Kars'ın, "Gazi Kars" unvanını alışını yeniden hafızamda canlandırmak istedim. Bilgilerimi tazelemek istedim. Duyduğum hazzın doruk noktasına ulaşması için de bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim.


Kars, 1064 yılında ilk defa Selçuklular zamanında, Alparslan tarafından Türk topraklarına katılmış ve yıllarca göz dikilen savaş şehri olmuştur. Nihayet 1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Osmanlı topraklarına katılmış ve tamamen Türk kimliğine bürünmüştür. 1828 yılında Kars'ı yakıp yıkan Ruslar, Kars halkının kahramanlıkları sonucunda şehri terk etmek zorunda kalmışlardır. Kırım savaşı sırasında 16 Haziran 1855'te üçüncü defa Kars'ı kuşatan Ruslara karşı, küçük yaştaki çocuklar bile "Gönüllü Alayı"na katılıp çarpışmışlar. Sivastopol bozgununun acısını çıkarmak için, 54 bin kişilik ordu ile 29 Eylül 1855'te hücuma geçen Ruslar, tabyalarda yedi buçuk saat süren kanlı muharebeler sonunda ağır bozguna uğrayıp, 20.000 asker zayiat vermişler.


Bu müdafaada, Kars halkından 6 kadın 9 din âlimi olmak üzere toplam 70 şehit ile 230 yaralı verilmişti. 1855 Kars zaferine bizzat tanık olan Kanadalı General Williams yazdığı raporlarında, İngiliz Albay Lake ve Doktor Sandwithe ise hatıralarında, kadınlı erkekli Kars ahalisinin bu eşsiz kahramanlık destanını, övgü dolu sözlerle anlatmışlardır.
Kars'taki bu savaşta yararlılığı görülenleri devlet çeşitli şekillerde mükâfatlandırdı. Müşir Vasıf ve Korgeneral Kerim Paşalara mücevherle süslü birer altın kılıç ile mecidiye madalyaları verildi. Üzerinde "Kars Kalesi" resmi bulunan altın, gümüş ve bronzdan;"Kars Madalyası" yaptırılarak, hizmeti geçenlere dağıtıldı. Şehre ve ahalisine "GAZİ KARS" unvanı verilerek, mahkeme siciline yazdırıldı. Şehir halkı, üç yıl vergi ve askerlikten muaf tutuldu. Karadeniz'de yolcu taşıyan, İstanbul-Batum arasında sefere başlayan yeni vapura "KARS" adı verildi. Kars ahalisine Sultan Mecid'in takdir belgesi ve Vekiller Heyeti'nin teşekkür belgesi verildi.


Tarihin tozlu sayfalarına altın harflerle kazınan ve dünyaya ilan edilen ismiyle "GAZİ KARS" unvanı, öyle sanıyorum ki kimi gözleri kamaştırdığı için verilmedi.
Ama o, bizim gönlümüzde;
Marka kent, model kent, kültür kent ve hoşgörü kenti olduğu kadar,
Yiğitlik ve kahramanlıkları ile de,
"GAZİ KARS" olarak yaşayacaktır.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile