Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
02
Şub
2011
BAKÜ 20 OCAK ŞEHİTLERİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

Tarih tanıktır...

Ermeni katliamlarına tanıktır!

Rus katliamlarına tanıktır!

Hiç kimse bu gerçekleri saptıramaz...

Hiç kimse tarihin sayfalarını değiştiremez...

İşte, daha dün olan Ermeni ve Rus katliamları.

Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası (Kanlı Ocak Faciası) olarak geçen, 20 Ocak 1990 tarihindeki katliamlar, daha dün gibi... Olup, bitenler hafızalarda tüm sıcaklığı ile duruyor.

20 Ocak Faciası Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günlerdir. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, kitleler tankların altında ezilmiştir.

 

Ancak unutulmamalıdır ki; 20 Ocak 1990, Azerbaycan halkının tarihinde sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak bir gün olarak kalmamıştır. O gün aynı zamanda, bir halk destanının yazıldığı gün olmuştur. O gün caddeleri boyamış olan al şehit kanları, bir anlamda Azerbaycan milli ülküsünün sembolü ve uyanış güneşinin şafak kırmızısını simgelemiştir. O gün, Azerbaycan Türkü'nün uyanış ve şahlanış günü olmuştur. O gün, Azerbaycan Türk'ünün üzerine saldıran dehşet verici kâbus olan Sovyet ve Ermeni güçlerine karşı göğüs germeyi, kendi kimliğini ve ulusal menfaatlerini korumayı başarmıştır. 1990 yılının 20 Ocak günü Azerbaycan'ın İstiklal yolunun ilk şehitlik zirvesidir.

Sovyetler Ordusu'nun çok sayıdaki birliklerinin Bakü'ye saldırısı, büyük bir gaddarlık ve görülmemiş vahşettir. O günkü komünist diktatörlük Macaristan'a, Afganistan'a, Çekoslovakya'ya yönelik yaptığı askeri müdahaleyi o zaman Sovyetler Birliği'nin müttefik cumhuriyetlerinden biri olan Azerbaycan'da da tekrarlamaktan çekinmemiştir.

Azerbaycan'ın komşu Ermenistan saldırısına maruz kaldığı ortamda, Sovyet yönetimi saldırıyı önlemek yerine, saldırıya uğrayan Azerbaycan üzerine gönderilen Sovyet ordu birliklerini savaşa dâhil etmiş ve Ermeni yanında yer almıştır.

Bakü'ye saldıran Sovyet birlikleri 60.000 kişidir. Orantısız güç kullanılarak, Bakü yakılıp yıkılmış, dünyanın gözlerinin önünde masum insanlar katledilmiş ve soykırım yapılmıştır. Birkaç gün içinde 137 kişi öldürülmüş, 700'den fazla kişi yaralanmış ve 800'den fazla kişi gözaltına alınmıştır. Gözlemci örgütlerin raporlarında açıkça belirtilmiştir ki; Bakü halkı gaddarca, yakın mesafeden kurşunlanarak katledilmiştir. Hastaneler basılmış, ambulanslar kurşunlanmış, hekimler öldürülmüştür. Katledilenler arasında ihtiyarlar, çocuklar ve kadınlar çoğunluktadır. Hatta engelliler bile katledilmiştir. Bu vahşet tüm dünyanın gözleri önünde olmuştur.

Şu nokta unutulmamalıdır ki; 1990 yılının Ocak olayları; 19'u 20'ye bağlayan bir gecede ve bir anda olan olaylar değildir. O gecenin kanlı kıyımları, XX. yy. boyunca Azerbaycan ve Kafkas Türklerine karşı yürütülen düşmanca siyasetin planlı sonucudur. 20 Ocak şehitleri de, bu plana karşı çıkan ve göğüs geren kahraman Türk yiğitleridir.

Bu aziz şehitler; Bakü'nün en yüksek noktalarından Azerbaycanlı için "Mukaddes Anıt" olarak değer taşıyan bir mekânda yatmaktadır. Bu mekan, Azatlık meydanında bulunan "ŞEHİTLER HİYABANI"dır.

Her yıl 20 Ocak'ta binlerce insan, burayı ziyaret eder. Her yıl dünyanın her tarafından gelen Türkler, vatanın özgürlüğü ve istiklali uğrunda canlarından vazgeçen Azeri ve Türk evlatlarının aziz hatırasını saygı ile yâd eder.

Bakü'de bulunduğum zaman zarfında ziyaret etmiş olduğum, "Şehitler Hıyabanı" n da yatan şehitlerimizi, 20 Ocak "Şehitler Günü" vesilesiyle saygı ile anıyorum.

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile