Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
08
Şub
2011
EĞİTİM ÜZERİNE
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

 

İlk emir, ?oku!?

Bilgiyle dirilen ölmez.

Eğitim, farklılıkların farkıdır.

Eğitim, kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.

Bilginin efendisi olmak için, eğitimin uşağı olmak gerekir.

Gençken bilgi ağacını dikelim ki; yaşlandığımız zaman gölgesinde barınacak bir yerimiz olsun.

Yanlışın bilinmesi için doğruyu öğrenmek gerekir.

Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi. Bilmez ki sorsun bilse sorardı.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.

Bunlar; eğitimle ilgili ilk akla gelen veciz sözler ve atasözleridir. Eğitimin ve dolayısıyla bilginin önemini bu tür özlü sözlerle vurgulamanın yanı sıra, altını doldurmak gerekirse;

 

         Devletin, toplumun ve bireylerin mutluluğu için eğitim en iyi çözüm yoludur. İnsanlığın var olduğu günden bu yana eğitim, insanları meşgul eden en önemli konu olmuştur. Olmaya da devam edeceği açıktır.

         Anneler ve babalar, çocuklarına büyük mallar ve paralar yerine eğitim verirlerse çok daha isabetli olacağı tecrübelerle görülmüştür. Birçok aile bu mallarını ve paralarını iyi eğitim almamış evlatlarına bıraktıklarında, malların ve paraların bir zaman sonra eriyip kaybolduğunu görmüşlerdir. Onun için atalarımız; ?akılsız evlat neylesin malı, akıllı evlat neylesin malı? diyerek eğitimin önemine vurgu yapılmıştır. Öyle ya! Eğitimsiz ve akılsız evlat malı neylesin. O, çekip çevirmesini bilemez. Eğitimli ve akıllı evlat malı neylesin. O, bilgisiyle malı zaten kazanır.   

       Biraz da eğitimin ne olduğu konusuna gelelim.

       Modern anlayışa göre eğitim, doğruların öğretilmesi ve doğruların yakalanmasıdır. Başarılı insanlar elde ettiği olanakları ve başarıları almış olduğu eğitime borçludur. Eğitim yoluyla insanın sahip olacağı meslek çok kere kişiyi ruhsal açıdan doyurur ve maddi olarak da rahatlatır. Bu durumun sağlayacağı olanaklar kişinin yaşamdan daha fazla zevk almasını mümkün kılar.

          İyi bir eğitim, yaşam standardını yükseltir. İlk, orta ve yüksek öğretim insan yaşamında rastlayacağı çeşitli olaylar arasındaki gerçekleri, bağlantıları ve ilkeleri görmek ve anlamak becerisini kazandırır. İyi bir eğitim aynı zamanda, kişide yeni ilgi alanlarının gelişmesine yardım ederek yaşamı daha zevkli ve ilginç kılar. Eğitim, insanın bilerek düşünce üretimine ve yaratıcılığa yönelmesine olanak sağlar. İnsanın kafasındaki kalıpları kırmasına ve dünyayı daha hoşgörülü ve geniş açıdan bakmasına olanak verir. 

        Eğitim olmaksızın, insan bildikleriyle sınırlı kalır. Dünyanın zenginliğini ve çeşitliliğini kendi kafasındaki kalıplara oturtmak için çaba harcar. Bu yüzeyselliği aşmak, ancak eğitimle ve okumakla, okuduğunu özümlemekle mümkündür. Eğitim, yaşamın inceliklerini ve farklılığını görmeyi sağlar. Yaşamın zevki ise; çeşitliliğindedir. Ayrıca öğrenim görmenin ve iyi bir eğitim almanın önemli avantajlarından biri de, kişiyi farklı ilgilere, becerilere, görüş ve inançlara sahip insanlarla bir araya gelme olanağı sağlamasıdır. Böylece insanın kendi ufkunu genişletmesi, yeni yorumlar, analizler ve sentezler yapmasını sağlar.

       Eğitim boyunca farklı insanlarla bir araya gelmek, farklı insanlarla diyaloga geçmek ve dostluklar kurmak; kişiye aynı zamanda dünyanın sonsuz çeşitliliğini algılama fırsatı verir. Eğitim yoluyla insan, bireysel farklılıkları anlamayı ve bundan yeni sentezler yaparak yaşamın tadına varmayı öğrenir.

       Eğitim döneminde olan gençlerin hayatlarının bütününü gerçekten anlamlı yaşayabilmeleri için; öğrenmenin, bilgilenmenin ve bunların sonucu ulaşılacak olan bilgi donanımının yaşamında ne iş yaparsa yapsın, onu sevmesini ve ondan zevk almasını sağlayacak olan esas faktör olduğuna inanmaları gerekir.

          Düşünme ufkunu genişletmek için; iyi bir eğitim almak, çok okumak ve daha çok bilmek bu güne kadar keşfedilmiş tek yoldur. Topluma katkıda bulunabilmek için bireyin kendisinin olgunlaşması gerekir.

         Eğitimsiz toplumlarda insan ancak canını vererek topluma katkıda bulunabilir. Oysa artık günümüzde canını vererek değil, bilgisini ve emeğini vererek topluma katkıda bulunacak gençlere ve insanlara ihtiyaç vardır. Bu, ancak ve ancak iyi bir eğitim almakla mümkündür.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile