Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
15
Şub
2011
SEVGİLİLER GÜNÜ VE İNSAN SEVGİSİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

Sevgi!

Doğa sevgisi...

Hayvan sevgisi...

İnsan sevgisi...

Tanrı sevgisi

Her tür sevgi, sonunda insan sevgisine dönüşür.

İnsan sevgisi, Tanrı sevgisinden önceki en yüce sevgidir.

 

Sev de neyi seversen sev! O sevgi sonunda insan sevgisine dönüşür. İnsanı sevmek büyük erdemdir. Çünkü: İnsanı sevmek; Tanrıyı sevmek demektir. Hani demiş ya ozan;

"Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü."

Sevgililer gününe biraz da böyle bakmak lazım.

Genç yüreğin karşı cinsi sevmesi, evli eşlerin birbirini sevmesi, ileride o sevginin insan sevgisine dönüşeceğinin işaretidir. Öyle ya! İnsanı sevmek için önce sevmesini öğrenmek gerek.

Sevgililer Gününün çıkış noktası ne olursa olsun, o gün; insan sevginin test edildiği gündür. Hatta sevginin doruk noktasına yükselmesi için bir bahanedir. O doruk noktası da sonunda, bireyi insan sevgisine götürür. İnsanlar bu sevgisini karşı tarafa, bir takım araçlarla sunarlar. Güzel sözlerle, çiçeklerle, yazılı kâğıtlarla, kartlarla, hediyelerle, şiirlerle hatta güzel yemeklerle... 

14 Şubat 1800 yılında Amerikalı bir gencin sevgilisine, "Sevgililer Günü" için sevgisini ifade eden bir çift güzel söz içeren bir kart yollamasından bu yana, hediye yöntemi çok sayıda insanın kullandığı toplumsal bir olay olmuştur.

Sevgililer günü özellikle güzel sözlerin edildiği ve gönül okşayıcı ifadelerin kullanıldığı bir gündür. O günün en güzel ve anlamlı tarafı da budur. İşte bu güzel sözler; başta da söylemiş olduğumuz gibi kişiyi, insan sevgisine ve nihayet ilahi aşka götürür.

Hak âşıkları da, Tanrıya olan aşklarını böyle bulmuşlardır. Mevlana'nın İlahi aşkını, Şemsi Tebrizi'nin fani cisminde gördüğü gibi.

İnsanoğlu sevmesini bildiği sürece mükemmeldir. Bakın ne diyor koca Yunus:

Ben gelmedim davi için

Benim işim sevi için

Dostun evi gönüllerdir

Gönüller yapmağa geldim

İşte olay budur...

Gönül yap da kimin gönlünü yaparsan yap!

Sev de kimi seversen sev!

Sevmesini bilene her gün kutlu olsun!

Sevmesini bilene her 14 Şubat Sevgililer Günü Kutlu olsun

Çünkü:

O sevgi bir gün "İnsan Sevgisi "ne dönüşür.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile