Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
06
Mar
2012
TARİHİN KOYNUNDAKİ KUŞAKLAR TARİHİN KOYNUNDAKİ KUŞAKLAR
songül Dündar tarafından yazıldı   

Jön Türkler (Genç Osmanlılar),

Kuva-yı Milliye (Milli Güçler),

68 kuşağı,

78 kuşağı?

Jön Türkler; cihan devleti olan Osmanlı İmparatorluğunun gerileme dönemlerine denk gelen ve 1828 yılında başlayan kurtuluş amaçlı genç Osmanlılar kuşağıdır.

Kuva-yı Milliye; Osmanlı devleti topraklarının, ?hasta adam? diye paylaşıldığı dönemlere denk gelen ve 1918 yılında emperyalist devletlere karşı savaş başlatan genç Türk kuşağıdır.

Ve

Cumhuriyet dönemi kuşakları?

68 Kuşağı ve devamında 78 kuşağı?

68 kuşağı; Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bir dönemine damgasını vuran ve emperyalist güçlere karşı duran 68 sekiz kuşağı için söylenecek çok şey olduğu, dünya durdukça konuşulacağı açıktır. Onlar, zaman zaman yanlış, bazen de eksik anlatıldılar.

Öncelikle şu gerçek bilinmelidir ki; 68 kuşağı halkın yanında, halkla birlikte, halkın dertleriyle dertlenen gençlerdi. Yine unutulmamalıdır ki; 68 kuşağı toplum sorunlarına duyarlı ve idealist idi. Belli bir dünya görüşüne sahiptiler. Sıcak ve içten insanlardı. İnsan ilişkilerinde doğaldılar. Eş, dost, hısım, akraba, konu komşu ilişkilerinde samimiydiler. Her türlü çıkar ilişkisinden uzaktılar. Onların dünya anlayışına bakıldığı zaman, inanmışlığın egemen olduğu görülmektedir. Hayata aşkla, sevgiyle bağlıydılar. Yaşadıkları hayatı daha yaşanabilir, daha insancıl bir hayat haline getirmek için çaba sarf etmekteydiler. Onlar için paranın, kendi geleceğini kurtarmanın, kariyer yapmanın bir anlamı yoktu. Maddi şeylere değer vermezlerdi. Sanayi devriminin insanlığın başına getirmiş olduğu popülizm belasına esir olmamışlardı. Çevreye ve hayvan haklarına saygılılardı. Dünyayı egemenliği altına almak isteyen işgalci politikalara karşı cesur, meydan okuyan, tartışan, karşı çıkan, bağımsızlık ve özgürlük taraftarlarıydılar. Onların felsefesinde kadın erkek ayrımı yoktu. Atatürk ilkelerine bağlıydılar. Demokrasi tutkunuydular ve hatta demokrasi âşığıydılar. Barıştan yana ve tüm savaşlara karşıydılar. Onların en belirgin özelliklerinden biri de sahip oldukları dünya anlayışının ve hayata bakış açısının, kendi iç dinamikleri tarafından, etki tepki arasındaki karşılıklı etkileşimden ortaya çıkmasıydı. Dış çevrenin dayatmacı amaçlarının tartışılmadan ve anlamadan empoze edilemeyişi de en önemli özelliklerinden birisidir. Kötü niyetli dış kaynaklardan empoze edilmek istenen, az çalışarak ve fazla bir zihinsel çabaya gerek duymadan çok para kazanma politikasını dışlamışlardır. Cinselliklerini kendilerini ifade etme aracı olarak kullanmamışlardır. Güven odaklı olmayan ilişkileri istememişledir. Bütün hak aramalarda ve tüm haksızlıklara karşı, asla ?ben? değil, her zaman ?biz? mantığıyla hareket etmişlerdir. İşte 68 kuşağı buydu.

Dilerseniz onları bir de ozanın dizelerinden dinleyelim. Sizleri ÂŞIK DÜNDAR?ın şiiriyle baş başa bırakıyorum.

68 KUŞAĞI

Zaman tünelinde çok yiğitler var

Destanlarda altmış sekiz kuşağı

Tarihler boyunca yaşayacaklar

Zamanlarda altmış sekiz kuşağı

 

Ben buyum diyene sorulmaz yaşı

Ezilenden yana ezene karşı

Ortaktır ekmeği ortaktır aşı

Kazanlarda altmış sekiz kuşağı

 

Kara sevdalıdır seksi bilmezler

Artı üretirler eksi bilmezler

Halk tipi yaşarlar lüksü bilmezler

Harmanlarda altmış sekiz kuşağı

 

Ne ağa ne paşa ne de vekildi

Bir gitti bin geldi tekrar ekildi

Fikir suçlarından dara çekildi

Divanlarda altmış sekiz kuşağı

 

Özgürlükten yana barıştan yana

Baş koydular demokrasi uğruna

Ne suçu var niye düştü zindana

Zindanlarda altmış sekiz kuşağı

 

Ne bir cana kıydı ne haram yedi

Zulme karşı olmak tek suçu idi

Sehpalar kuruldu idam edildi

Fermanlarda altmış sekiz kuşağı

 

Yılmaz koç yiğitler er oğlu erler

Sömürüye karşı kavga verdiler

Atatürk yolundan hiç dönmediler

Meydanlarda altmış sekiz kuşağı

 

DÜNDAR onlar bir emekçi el oldu

Tek damlaydı coşkun akan sel oldu

Ezgi oldu türkü oldu tel oldu

Ozanlarda altmış sekiz kuşağı