Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
20
Mar
2012
İMAJ VEYA SEKİZİNCİ RENK
songül Dündar tarafından yazıldı   

Üç ana rengi biliyoruz?

Güneşin yedi rengini de biliyoruz?

Toplumsal imaj!

Yani

Sekizinci rengi biliyor muyuz?

Yıllarca eğitim camiasında hizmet vermiş biri olarak, bu konuda bildiklerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim.

Hedef kitle dediğimiz; müşterileriniz, size oy veren halk, ya da sosyal çevreniz sizin imajınızı yakından ilgilendiren kesimlerdir. Bu kitlelerin sizi doğru anlaması veya mesajlarınızı doğru algılaması oldukça önemlidir.

Bir kimsenin veya bir kurumun imajı sekizinci renk olarak da adlandırılmaktadır.

Mademki imaj bir renktir, hem de önemli bir renktir; O zaman, öncelikle imajın ne olduğunu tanımlamak gerekiyor. Bu konudaki kavram kargaşasına engel olabilmek için, imaj genelde sanılanın aksine bir kişinin ve kurumun sadece görünen yüzünü, yani görüntüsünü içermez. İmaj kavramı için görgü kuralları, vücut dili v.b. gibi görünen yardımcı davranışlar da önemli unsurlardır.

Yukarıda sözünü etmiş olduğumuz, sadece görünen kısım ile ilgili olan unsurlardır.  Bir de bunun tamamlayıcısı konumunda, ancak çok önemli olan unsur vardır ki; bu da kişinin kendisi, kişiliği ve kişisel birikimidir. Halk arasında çok kullanılan bir söz vardır: ? İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır, bilgileriyle uğurlanırlar.?

Kılık kıyafetin de içinde yer aldığı görünüm, elbette önemlidir. Bir insanın yeni karşılaştığı bir kişiyi kendi değerlerine göre 6 saniyede yargıladığı bilimsel bir gerçektir. Bu kısacık an dikkate alındığında, dış görünümün ne denli önemli olduğu ortaya çıkar.  Ancak devamındaki imaj bununla sınırlı değildir. Görünüm ile oluşturduğunuz imajı iletişim sürecinin tamamında korumak ve hatta geliştirmek istiyorsanız mutlaka görgü, bilgi, davranış ve iletişim becerileriniz ile bu imajınızı pekiştirmeniz gerekmektedir.  Eskilerin çok sık kullandığı şu ifade, tam da konu ile ilgilidir.  ?Zarf? kadar ?Mazruf? da, yani zarfın içindeki de önemlidir.

Dolayısıyla imaj oluşturma çabalarında, oluşturulan imajın yukarıda bahsedilen her bir öğesinin birbiri ile bağlı ve tutarlı olması gerekmektedir.  Kişi konuşmaya başlayıncaya kadar çok iyi bir görünüm, konuşmaya başladığı andan itibaren bilgisi ve onu destekleyen duruş ve davranışları önem arz etmektedir.

Kurumsal imajın da kişisel imaj gibi bir çabayı gerektirdiği bilinen bir gerçektir. Öncelikle değişmeyen kesin kuralların yaratıldığı bir kurumsal kimlik kılavuzu hazırlama süreci, bunun parçası olarak kurumu ve hizmetlerini, büyüklüğünü ve yerini en iyi tarif eden ve konumlayan logo, v.b. çalışmalar ve bunların; antet, kartvizit, tabela, bilboard v.b.  uygulaması oldukça önemlidir. Bu da kurumsal imajın görünen yüzüdür. Bu yüz de tıpkı kişisel imajda olduğu gibi, kalite politikaları ile desteklenerek bütünsel kurumun imajını oluşturulur.

Kişi veya kurum bazında oluşturulan imaj, oluşturulduğu şekli ile değil, algılandığı şekli ile kabul görür. Hani bu konuda meşhur bir deyim var ya! Sizin ne söylediğiniz ya da ne söylemeye çalıştığınız değil, karşınızdakinin ne anladığı önemlidir. Bu noktadan hareketle kurumsal veya kişisel imaj yaratmanın nihai amacı; hedef kitle, sektör, müşteri v.b. tarafından kabul görmek, benimsenmek olmalıdır.  Bu hususta esas belirleyici; imajı algılayan, yani sunulan imajı kendi değer sistemi ve yargıları ile süzerek alan kişi, ya da gruptur. Bunun da en basit yolu, imaj oluştururken,  samimi ve dürüst davranışlardan geçer.  İçi dışı bir olmak gerekir. Başka bir deyişle inandırıcı olmak gerekir.

Hani Hazreti Mevlana?nın bir özdeyişi var ya! ?Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.?

Kişisel veya kurumsal imajın inandırıcılığı tam da bu demektir.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile