Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
27
Mar
2012
RİSK YÖNETİMİ VE ANALİZİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

 


 

Derler ki;

Hayatta en büyük risk, hiç risk almamaktır.

Hiçbir şeyi riske atmamak, aslında her şeyi riske atmaktır. (Einstein)

Akıllı insan bütün yumurtalarını aynı sepete koymaz. (Cervantes)

Yine derler ki;

Risk, yaşamın ta kendisidir.

Öyleyse riski iyi analiz etmek lâzım.

 

Uzmanlar risk analizini şöyle tanımlamaktadır: İşletmelerin işlevleri sırasında ortaya çıkabilecek risklerin önceden dikkatli bir biçimde ve ayrıntıları ile tanımlayıp değerlendirilmesi ve bu riskleri minimize edecek veya tam olarak ortadan kaldıracak önlemlerin alınmasıdır

Yine uzmanlara göre; risk analizinde, öncelikle risklerin belirlenmesi gerekiyor. Risk belirlemede risk katagorileri bazında bir çalışma yapmak önemli risk alanlarının unutulmasını engeller. Örneğin; her işyeri girdilerini, üretim süreçlerini, piyasa şartlarını, finansal piyasaları, hukuka aykırılıkları, kanunlarda ve denetim kurumlarındaki değişiklikleri ve vergi kanunlarındaki risklerini çok iyi belirlemelidir.

Daha sonraki adımda ise; tanımlanan risklerin gerçekleşme olasılıkları ve gerçekleşmeleri durumunda kuruma yükleyeceği maliyetler ile ilgili değerlendirmeler yapılmalıdır. Bu değerlendirme ışığında riskler gruplandırılarak alınacak tedbirler belirlenir.

Risklerin değerlendirilmesi aşamasında riskin yapısına göre farklı teknikler kullanılmalıdır. Sınırlı sayıda risk olasılığının olduğu durumlarda, risk haritası, senaryo analizleri ve karar ağacı yöntemleri yarar sağlar.

Risk analizinde belli ilkelere dikkat etmek gerekiyor. Riski azaltmak için; sık sık yapılan gündemli toplantılarla şeffaf bir yönetim anlayışı fayda sağlar.

Risk analizinde en önemli faktör; kullanılan teknikler değil, risk değerlendirenlerin deneyimleridir. Dolayısıyla deneyimli yönetici ve deneyimli elemanlar tercih edilmelidir.

Risk analizinde önemli ilkelerden biri de neyi bildiğinin yanı sıra, neyi bilmediğini de iyi tespit etmek ve iyi anlamaktır. Unutulmamalıdır ki; her teknik ve her model, varsayımlar üzerine kuruludur. O nedenle; riski minimize etmek için kurum için kurgulanan tüm varsayımları çok iyi sorgulamak gerekir.

Risk konusunda bir başka husus da farklı riskleri dengeli bir şekilde üstlenecek kurumsal yapıların sağlam ve eksiksiz kurulmasına dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca; risk dağılımının dengeli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde risk boyutu aşılamayacak düzeye ulaşır ve sıkıntı doğar.

Risk analizinde ve denetim mekanizmalarında disiplinli bir yaklaşımla düzenli olarak kontrolün sağlanması da ayrıca önem taşımaktadır.

Risklerle birlikte; getirilerin de düzenli olarak, sürekli bir şekilde ölçülmesi ve takip edilmesi, kurumun sağlam yürümesi için önemli faktörlerden birisidir.

Aslında;

Yukarıda anlattıklarımızın tamamı günlük yaşantımız için de geçerlidir.

Unutulmamalıdır ki;

Hayatın ta kendisi risk demektir.