Temmuz 2020
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
29
Oca
2013
YARIYIL TATİLİNE GİRERKEN
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

 

Başarılı olmak?

Çalışmak?

Tatil yapmak?

Dinlenmek?

Enerji toplamak..

Okumak?

Kendini değerlendirmek..

Yarıyıl tatilinde sık sık karşımıza çıkan kavramlardan bazılarıdır.

Yarıyıl tatili öğrencilerin karne almalarıyla başlar. Karne, öğrenim döneminde küçük bir kilometre taşıdır. Öğrencinin, çalışmalarını gösteren, başarılarını gösteren, hatalarını gösteren... Bundan sonra nasıl bir yol izlemesi gerektiğini ve derslerle ilgili değerlendirme belgesidir.

Karne coşkusunu sevinçle yaşayanlar olacağı gibi; kırık notlar nedeniyle üzüntülü olanlar da olacaktır. Geride bırakılan eğitim, öğretim dönemi değerlendirilmelidir. ?Yarıyıl tatili hedefleri belirleme süresidir?.Daha sonra bilinçli olarak geleceğe bakılmalıdır. Tatilde çocukların, dinlenmeleri, eğlenmeleri ve mutlu olmaları için aileleriyle bir takım güzellikleri paylaşımda bulunmaları çok önemlidir.

Tatil ve dolayısıyla dinlenme ile; beyin gücü artmış olur. Daha net ve daha sağlıklı düşünülür. Beyin daha hızlı çalışmaya başlar, yeni bilgileri daha hızlı ve kusursuz algılar. Belleğiniz daha seri çalışır. Beyniniz, dinlenme sonrası daha iyi algılama yapıp, daha verimli çalışır. Böylece de yeni dönem için hazırlık süreci başlamış olur. Velilerin de şunu da unutmaması gerekir. Her çocuk, ayrı bir kişiliktir, ayrı psikolojik ve fiziki gelişime sahiptir. Bu nedenle hiçbir öğrenciyi diğerleriyle kıyaslamak doğru olmaz.  Çocuğun başarısını, başarısızlığını değerlendirirken ayrı bir kişilik olduğu unutulmamalıdır. Bazı olumsuz durumlar karşısında aşırı tepki vermek, öğrencide geri dönüşü olmayan davranışlara sebep olabilir. Bu nedenle çocuğun başarısını veya başarısızlığını kendi dünyasında değerlendirmek gerekir. Öğrenciler tatilde en az bir kitap okumalıdır. Kitap okuma insanın bilgisini, zekâsını geliştirir. İnsanı dinlendirir.?Kitaplar toplumun düşünce güneşidir.?

Yazdığım satırların tamamı sanırım öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda oldu. Yukarıdaki satırlarda ? Karne coşkusunu sevinçle yaşayanlar olacağı gibi; kırık notlar nedeniyle üzüntülü olanlar da olacaktır? diye yazmıştım. Karnede kırık notlu derslerinizi de unutmadan azda olsa çalışma ve tatil programınız içerisine alırsanız daha huzurlu olursunuz. Diyelim ki çalışamadınız, o zaman yapacağınız doğru adım yeni dönemde derslerinize daha sıkı sarılmaktır.

Başarmanın yolu ?Umutsuzluğa kapılmamaktan geçer.?

Başarının sırrı; önünüzde var olan zamanı iyi değerlendirip, çalışmaktan geçer.

Öğretmen olarak gönlümden geçen doğruları yazdım. Ancak anne olarak çocuklarımın gözünde tümünü uygulayabildim mi?

Tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize gönüllerince yarıyıl tatili dilerim.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile