Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
10
Eyl
2013
EĞİTİM VE SEVGİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

Bilginin efendisi olmak için, eğitimin uşağı olmak gerekir.

Eğitim, kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.

Toplumun ve bireylerin mutluluğu için eğitim en iyi çözüm yoludur.

?En iyi eğitimli kişi, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır.?(Hellen Keller)

Atatürk'e göre, önemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir. Çünkü, eğitim bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.

?Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz...?(Atatürk)

Eğitimle ilgili bu veciz sözler ve atasözleri eğitimin önemini vurgulamaktadır. Bu kadar önemli olan ?Eğitim? farklı şekillerde tanımlanmaktadır.

Eğitim, kişinin yaşadığı toplum içinde değeri olan, yetenek, tutum ve diğer davranış biçimlerini geliştirdiği süreçlerin tümüdür. Eğitim sürecinde, kişinin davranışlarının istenilen yönde değiştirilmesi amaçlanmaktadır. Eğitimle bireylere genellikle bilgi, beceri, tutum ve değerler kazandırılır.

Eğitim doğumdan önce başlar, aile, okul öncesi kurumlar, okullar, iş hayatı ve sonrasında devam eder. Eğitim sistemimizin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim, çocuğun daha sonraki yıllarına yön veren bir süreçtir. Adı geçen ortamlarda kişiler sevgi, saygı, paylaşım, sorumluluk duyguları, iş bölümü sosyal çevre oluşturması açısından geleceğe hazırlanırlar. Tüm çalışmalar sevgi ortamında yapılırsa öğrenmede, eğitimde daha çok başarı sağlanır.

Sevgi duygusu, insanın yaşadığı ortamlarda geliştirilir, kazandırılır. Kişinin başarılı olabilmesi için kendisini sevebilmesi, toplumu sevebilmesi, iyi ve kötüsüyle insanlara sevgiyle yaklaşabilmesi, karşılaşacağı bütün zorlukları ve güçlükleri sevgi duygusunu yitirmeden yenmesini öğrenmesi gerekir. Sevginin hâkim olduğu bir ailede yetişen çocuğun yetişkinlik döneminde her bakımdan başarılı, sosyal, kendisi ve çevresi ile barışık olduğu gözlemlenmiştir.

Gençler arasında görülen; öfke, kin, nefret, korku, tasa ve yanlış rekabet gibi tehlikeli gelişmeler gösterebilecek heyecan ve duygu yerine, sevgi, dostluk, insan olabilme duygusunu geliştirmek en doğru eğitimdir.

Bir sosyoloji profesörünün yaptırdığı bir araştırmayı paylaşmak istiyorum. Profesör, Baltimore şehrinin bir kenar mahallesine bir grup öğrencisini araştırma yapmak üzere gönderir. Burada yaşayan iki yüz erkek çocuğun durumları incelenecektir. Yapılan araştırma neticesinde çocukların geleceklerinin olmadığı, çarpıcı bir şekilde rapor edilmiştir. Aradan yirmi beş yıl geçer. Başka bir sosyoloji profesörü bu çalışmayı bulur, öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini ister. Bu kenar mahalledeki aynı öğrencilerin ne durumda oldukları tekrar araştırılır. Bu öğrencilerden yirmi tanesi taşınmış veya ölmüştür. Kalan yüz seksen öğrenciden yüz yetmiş altı tanesinin ise mühendis, öğretmen, hâkim, doktor ve iş adamı olarak olağanüstü başarı gösterdikleri görülür. Birer yetişkin olarak aynı bölgede yaşadıkları için hepsi ile buluşulup kendilerine başarılarının sırrı sorulur. Verdikleri cevap şöyledir: ?Mahalle okulumuzdaki öğretmenimizin sayesinde?? Profesör bu öğretmenin sağ olduğunu öğrenince kendisini ziyaret için evine gider, ona şu soruyu sorar: "Bu çocukları kenar mahalleden kurtarıp başarılı bir yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığınız sihirli formül nedir?? Yaşlı öğretmen gülümser ve ?Çok basit? der." Ben onları çok sevmiştim.?

Görüldüğü gibi sevgi ne büyük bir duygudur. Bütün eğitimcilerin önce öğrencilerini sevmeleri gerekir.

?Sevgi, insanı insan yapan, hırstan, kibirden, bencillikten kurtarabilen en iyi ilaçtır.?

?Bilim ve erdemin en iyi öğreticisi sevgidir.?(Euripides)

?İnsanlar sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.?(Can Yücel)

?İnsanın bilgisi arttıkça, sevgisi de çoğalır.?(Leonardo da VINCI)

Tüm öğretmenlere, öğrencilere sevgi ortamında yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dilerim.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile