Temmuz 2020
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
16
Arl
2013
TOPLUMDAKİ TASARRUF BİLİNCİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

Enerjide tasarruf.

Tüketimde tasarruf.

Zamanda tasarruf.

Parada tasarruf.

Tasarruf, yaşam boyunca yarınlarımız için önemli olan kaynakların, gerektiği kadar, idareli, dikkatli ve bilinçli tüketilmesidir. Üzerinde yaşadığımız dünyamızda var olan, su, hava, toprak, bitkiler, hayvanlar, petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı yaşamsal kaynaklardır. Bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmaktadır. Bütün kaynakların tükenen cinsten kaynaklar olduğunu, düşünecek olursak, bu yaşamsal kaynakların bir gün tükeneceği ve geri dönüşün olmayacağı kaçınılmaz bir sondur. Suyumuz azalıyor, toprağımız verimsizleşiyor, bitkilerimizin kalitesi düşüyor. Kaynaklarımızı kurtarmak bir yana, birçok insanda ekonomik olarak güçlenmeleri adına kaynaklarımızı hızla yok etmeye devam ediyor. Bunun en iyi örneği ormanlık alanlarda, yeşil alanlarda yapılaşmaya giden, binaları konduranlar?

Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikaların kurulması, paranın dış ülkelere gitmesinin önlenmesi, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılanması, ekonominin geliştirilmesi tutumlu olmanın belli başlı amacıdır.

Tüketim esnasında çevreye verilen zararların, bazı maddelerin tüketilmeden yok olmasına yol açar. Tüketilen bazı maddelerin ise geri dönüşümlerinin mümkün olmasına rağmen, geri dönüşümünün yeterince sağlanmadığı görülmektedir. Bilinçli bir şekilde tüketmeyi öğrenmek zorundayız. İnsanlara, eğitim yolu ile tasarruf yapma, bilinçli tüketicilik, dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerine sahip çıkma davranışlarının kazandırılması gerekmektedir. Bu bilinç ki çocuk yaşlarında verilmeye başlanmalıdır. Bilinçlenme çocuklar için ilk önce ailede başlar, okullarla ve yaşam boyu devam eder. Devam etmelidir.

Nispeten daha uzun süreli olan, güneş enerjisi ve rüzgâr gibi enerji kaynakları ise insanlık tarafından henüz yeteri kadar kullanılmamaktadır. Ya da bu enerjilerden yararlanmak için kurulan sistemlerin ekonomik olarak pahalı sistemler olması nedeniyle insanlık henüz bu kaynaklara yeteri kadar yönelmemiştir. Belki de elimizde hazır kaynaklarımız olduğundan ve hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden, daha çok tercih edilmektedir. Hazırı kim sevmez. Ama, atalarımız ne demiş, ?Hazıra dağ dayanmaz.?

Tutumlu insan eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanır. Zamanını boşuna harcamaz. Kendisine ve çevresine yararlı işlerle geçirir gününü.

1990 yılında Kültür Bakanlığının açtığı

?İsrafı önleme ve Tasarruf? Konulu Şiir yarışmasında, Âşık Dündar?ın birincilik alan ?TASARRUF? adlı şiiri ile sizleri baş başa bırakıyorum.

TASARRUF

Tasarruftan yana bir çift sözüm var

Bir tek dene eksen gül olur gider

Arı çiçekleri tek tek dolaşır

Yığar zerreleri bal olur gider

Gösterişten uzak sade olursan

İhtiyacın neyse o?nu alırsan

Dayanıklı sağlamını bulursan

Babadan oğula çul olur gider

Ufak onarımda kendine bakın

Pense kerpetene olasın yakın

Her şeye ustayı çağırma sakın

Çivini kendin çak hal olur gider

Küçücük kıvılcım yakar çırayı

Üç beş damla iyi eder yarayı

Ufak ufak koy biriktir parayı

Damlaya damlaya göl olur gider

Görüp uçan kuşu hisse kapasın

Yerden çör çöp alıp yuva yapasın

İsraf haram diye hakka tapasın

Müsrife ormanlar çöl olur gider

Kararlı ol gözün lükse bakmasın

Musluğundan sular boşa akmasın

Dikkat et bütçende açık çıkmasın

Sıkıntıdan canın kül olur gider

Sabahki yemeğin yenir akşama

Ayıp değil bir yırtığa bir yama

Kazancını savurganca harcama

Set yıkılmış gibi sel olur gider

Giderin gelirle olmasın tezat

Yorganına göre ayağın uzat

Her olur olmaza eyleme mezat

Elindeki altın pul olur gider

Tutumlular günü güne aktarır

Kırıntı parçalar yeküne varır

Bir mıh bir nal bir nal bir at kurtarır

Azı biriktirsen bol olur gider

DÜNDAR alın teri malın özüdür

Mal canın yongası atasözüdür

Bizden öğüt birkaç satır yazıdır

Tomurcuk gelişir dal olur gider

( Âşık Dündar)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile