Eylül 2019
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

İlgili Makaleler

savaşların kadını kitap kapak resmi

03
Haz
2014
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE ÇOCUK VE ÇOCUKTAN ÖĞRENDİKLERİMİZ
songül Dündar tarafından yazıldı   

Çocuk?

Eğitim?

Terbiye?

Ve

Ders almak?

Ben, gerek öğretmen olarak, gerekse bir anne olarak çocuklardan ve onların davranışlarından hep bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Zaman içerisinde bu düşüncemde hiç de haksız olmadığımı anladım.

Çocukların birbirlerine karşı nasıl davranması gerektiğini, çocuklardan öğrendim. Çocukların büyüklere karşı nasıl davrandıklarını haliyle çocuklardan öğrendim.

Daha fazlası;

Büyüklerin çocuklara karşı nasıl davranması gerektiğini çocuklardan öğrendim.

Dahası mı?

Büyüklerin birbirlerine nasıl davranılması gerektiğini bile çocuklardan öğrendim.

Kendi çocuklarımdan öğrendim.

Öğrencilerimden öğrendim.

Yapılan bir aştırmaya göre; çocuğa verilmek istenen olumlu davranışların ve nezaket kurallarının büyüklerin ve eşlerin birbirlerine uygulamadıkları görülmüştür. Çocukların çevresinde gördüğü ve beğendikleri kişileri örnek alacağını ve gördüğü davranışları kendi hayatlarına taşıyacağını bazen de beğenmedikleri davranışları da sürekli izleyerek, yaşayarak kendi hayatlarına taşıyacağını büyükler olarak biliyor muyuz?

Ve yine;

?Ben her şeyi bilirim, benim yaptığım en iyisidir.? Diye, kimseyi dinleme gereği bile duymayanların:

Çocuk gözüyle:

Çoğu şeyi yanlış bildikleri ve belki de hiçbir şey bilmedikleri, bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Ve yine;

Büyümeye başlayan çocuğa öğretilmeye çalışılan örf adet, terbiye ve nezaket kurallarını eşler arasında uygulanmadığı da araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Hatta bunun için herkesin çok iyi bildiği bir de örnek sergilenir.

Çocuk bir hata yaptığında özür dilemesi beklenir.

Fakat;

Eşler birbirine karşı hata yaptığında özür dilemesini biliyor mu?

Çocuktan sabırlı olmasını isteyen eşler, biri birlerine karşı sabırlı davranabiliyorlar mı?

Çocuklar akıllarından geçen her şeyi açık yüreklilikle söyleyebiliyorlar. Eşler birbirlerine aynı açık yüreklilikteler mi?

Çocukların merak, doğruyu öğrenme isteğinin daha çok olduğunu, hayata daha fazla bağlı olduğunu, kendi hatalarının farkında olduğunu öğrendim. Büyükler olarak bizim de hatalarımız olabilir, daha öğreneceklerimiz olabilir diyebiliyor muyuz?

Çocuklar saf ruhlarıyla şiddete karşıdırlar. Biz büyükler, gerçekten şiddete karşı mıyız?

Çocukların, sevgi saygı, dürüstlük, güven, barış ortamında, incitilmeden, insanlığa daha yararlı birey haline gelmeleri için toplum olarak sorumluluğumuzu biliyor muyuz?

Çocukların kendilerine göre bir planı var.( Bize göre yanlış da olsa?) Oyun gibi, arkadaşlarıyla buluşma? Ana baba, aile düzeninde gerektiği gibi planlı olabiliyor mu?

Çocuklardan öğrenecek çok şey var çoook?.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile