Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
10
Mar
2015
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE BİR KADIN ROMANININ YORUMU:
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

?Savaşların Kadını? Romanım,

?Satır Arası?nda yorumlandı.

Satır Arası?

Bir kitap okuma kulübünün adı?

Yanlış okumadınız?

15 kişilik kitap okuma sevdalısı?

On beş kişilik kitap dostu bir araya gelmişler?

Bir kitap kulübü oluşturmuşlar?

Kendilerine ?Satır Arası Kitap Kulübü? adını vermişlerdir.

?Satır Arası Kitap Kulübü?, 10-15 gün gibi belli periyotlarla aynı kitabı okuyup, o kitabın yorumunu ve değerlendirmesini yapıyorlar.

Çağdaş bir olay?

İmrenilecek bir durum?

Saygı duyulacak bir uygulama?

Bu kitap okuma kulübünde kimler mi var?

Aralarında tanıdık isimlerin de çıkabileceği.

Tamamı aydın kişilerden oluşan,

Aralarında yazarların da bulunduğu çizgi üstü isimlerdir.

İşte o isimleri: Mustafa Gümüştaş, Nurcan Efe, Şükran Tatar, Mine Hacıislamoğlu, Ayşe Tatar, Aysel Akşahin, Dİlber Elbir, Nurcihan Yamaç, Şengül Gedik, Pınar Yazar, Selda Kaptan, İmran Karaman, Olcay Türkmen, Eralda Çiftçi, Selda Fakir

Bu seçkin kitap dostlarının oluşturduğu kitap okuma grubunun, bana ait olan romanlarımdan biri olan ?SAVAŞLARIN KADINI? romanımı okuduktan sonraki düşünceleri ve değerlendirmeleri şöyledir:

?SATIR ARASI KİTAP KULÜBÜ, Savaşların Kadını kitabını okuyarak kulübümüzün dördüncü yılını tamamladığı hafta yorumlama sevincini yaşadık. Bir yazar olarak aynı okulda okuduğum bir yazarın bu güzel kitabını arkadaşlarımla birlikte okuyup yorumlama benim için ayrı bir mutluluktu. Şükran Öğretmen ?SAVAŞLARIN KADINI? adlı kitabı okuyunca bir kadın olarak çok daha güçlü olduğumu anladım? dedi. Hayatın tüm zorluklarına göğüs gererek savaş ve doğa şartlarının olumsuz koşullarıyla mücadele eden, çocukları için ayakta kalmayı başaran Melek Anne?nin başarısını ve Hür Kız?dan Hür Ana ?ya giden yolculuk hikâyesini okuyarak dersler çıkardık. Kitap 1.Dünya Savaşı?ndan başlayarak yakın zamanımıza kadar ulaşan uzun bir yelpazede kadının yaşadığı zorlukları, karşılaştığı güçlükleri erkek egemen bir toplumda kadın olarak ayakta kalma mücadelesini bize ustaca sunmuştur. Yazarın anlatımındaki sadelik, kolay okunabilmesi her yaş okuyucu tarafından anlaşılarak zevkle okunmasını sağlamıştır. Ayrıca unutulmaya yüz tutmuş bazı eski geleneklerimiz, hakkında bilgi vermesi de hikâyeyi zenginleştirmiştir. Kitabın sonunda HÜR ANA? nın miting de en önde yer alarak tekrarladığı son sözü bizde burada haykırıyoruz ?SAVAŞA HAYIR? Kalemine sağlık Sayın Songül DÜNDAR.
Satır Arası Kitap Kulübü adına MUSTAFA GÜMÜŞTAŞ (Cilavuzlu Eğitimci-Yazar)?

 

TEŞEKKÜRLER SATIR ARASI KİTAP KULÜBÜ?

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile