Nisan 2021
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
18
Mar
2015
100. YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

"Çanakkale içinde vurdular beni

Ölmeden mezara koydular beni"

Halkın değerlendirmesi böyle...

Savaşın acı yanı...

Yüzde yüz zafer kazanacağını bilse de,

Halk savaşa karşıdır.

Ama;

"Mevzu bahis olan vatansa gerisi teferruattır." Diyen,

Atatürk, halkın hislerine tercüman olmuştur.

 

Halkımız dün böyle düşündü, bu gün böyle düşünüyor, yarında böyle düşüneceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Türk Milleti, 18 Mart 1915'te MUSTAFA KEMAL komutasında,

"ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" dedi.

Şimdi bu zaferin 100. Yılı kutlamaktayız.

Yüz yıllar boyunca da kutlanmaya devam edeceğiz.

Ve

Bütün dünya bunu böyle kabul edecek, hayranlıkla bahsedecek, itiraf edecek, övgüler düzecek...

İşte; yerli yabancı, asker sivil herkesin Çanakkale Zaferimiz hakkındaki övgü dolu düşünceleri:

İngiliz yazar Ellis Ashmit BARTLETT şöyle diyor: "18 Martta mağlup olduk. Bu bapta; başka anlam vermeye falan hacet yoktur."

İngiliz komutan CHURCHILL şöyle diyor: "Türkler Çanakkale'yi zorlayan, çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına, adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. "

Alman Generali Liman Von Sanders şöyle diyor: "Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve sebat cihetiyle azimli ve yeterli olduğu hep şüphenin doruğunda bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de en etkili surette yardımlaşan pek cesur bir düşmanın taarruzlarına karşı sayısız muhaberelerde Türk kıtaatı, mevkilerini muhafaza etmiştir. "

General Towshed şöyle diyor: "Avrupa'da hiçbir asker yoktur ki; bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanlar'ın müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat; siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu'yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı, yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirebilirlerdi. Halbuki; Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar."

İngiliz Generali Oglander şöyle diyor: "Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda haiz bulunduğu evsafın başlangıçta layıkıyla takdir edilmemiş olması, İngilizler için felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman savaşçı olduğunu, İngilizler kendileriyle dövüştükten sonra bittecrübe anlamışlardır."

Japon Prof. Hideo MİKİ şöyle diyor: "Çanakkale savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarının başlangıcı ve ilk örneğidir."

Türk General Fahri BELEN şöyle diyor: "Çanakkale Seferi, Türk Milleti'nin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde, kahraman bir milletin varlığını meydana koydu."

Ve nihayet Mustafa Kemal ATATÜRK şöyle diyor: "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki; Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."

BU YÜKSEK RUHUN ÖNÜNDE SAYGIYLA EGİLİYORUZ.

 

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN YÜZÜNCÜ YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile