Ağustos 2019
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

İlgili Makaleler

savaşların kadını kitap kapak resmi

25
Oca
2016
2016 ANKARA KİTAP FUARI VE GÖRDÜKLERİM
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

10. Ankara Kitap Fuarı...

2016 yılının 8-17 Ocak arasında düzenlendi.

Bu Kitap Fuarında ben de vardım.

Hem de Fuar boyunca...

İLESAM Temsilcisiydim.

İLESAM: Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğidir.

Kültür Bakanlığına bağlı bir birliktir.

İLESAM: 3.000 civarında üyesi olan Ulusal bir meslek birliğidir.

Hepsi; biri birinden kıymetli yazarlar, şairler, Halk Ozanları ve Âşıklar...

Bunu, omuzlarımdaki yükün ağırlığını ifade etmek için söylüyorum.

Geçen yılki fuarda da İLESAM’ı temsilen ben bulunmuştum. Aynı sorumluluk duygusuyla...

İLESAM Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, bu yıl yapılacak olan 10. Kitap Farında temsilci olarak görevli olduğumu söyleyince; Doğrusunu söylemem gerekirse, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kendimi hem ruhsal olarak, hem de iş programı olarak hazırlamaya başladım. Biliyorum ki; Kitap Fuarları, sıradan organizasyonlar değildir. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’na da yazar olarak, hem de birkaç kez katıldığım için, ortamı çok iyi biliyorum. Yeri gelmişken, Kitap Fuarı ortamları hakkında bilgi vermek isterim.

Kitap Fuarlarını üç boyutta ele almak gerekir.

1- Fuar Organizasyonu bakımından: Kitap Fuarı’nı üstlenen Uluslararası bir Fuarcılık firması, Kitap Fuarı’nı da düzenler. Bu yıl Ankara 10. Kitap Fuarı’nı “Eylül Fuarcılık” üstlenmişti. Yer olarak: ATO (Ankara Ticaret Odası) Congresium Salonu'nda’ yapıldı. Salon zemin kattaydı. Zemin kat, her çeşit Fuar etkinlikleri için düzenlenmiş bir mekân olup; 10.000 metrekarelik bir alana sahiptr. Bu alan tamamen katılımcıların “Kitap Standları” için ayrılmıştır.   Oldukça düzenli bir organizasyon olduğunu söyleyebilirm. Kendi adıma ve temsilcisi olduğum İLESAM adına, Fuar Organizasyonu açısından olumlu izlenimlerle ayrıldığımı söyleyebilirm.

2- Katılıcılar bakımından: Ankara 10. Kitap Fuarı’na; diğer fuarlarda olduğu gibi, bireysel olarak kendi adına ve kurum veya kuruluşlar adına katılanlar vardı. Katılımcıların tamamı, eğitim düzeyi ve insan ilişkileri bakımından oldukça üst seviyedeydi. Bunu her anlamda söyleyebilirim. Gerek komşuluk ilişkileri, gerek çevre temizliği, gerek ziyaretçi ilişkileri, gerekse örnek davranışlar bakımından; bir kitap fuarına yakışır düzeydeydi. Katılımcıların ve yazarların kendi aralarındaki diyalogları ise çok güzeldi ve görülmeye değerdi.

3- Ziyaretçiler bakımından: Benim izlediğim kadarıyla, bu yıl ki ziyaretçilerin çoğunluğu çocuklardı. Özellikle; Okul öğrencileriydi. Bu durum sevindirici bir geliişmedir. Yetişkin ziyaretçiler ise; Öyle laf olsun diye gelmemişlerdi. Çok ilgililerdi. Adeta, ceplerindeki parayı sıfırlayıncaya kadar kitap almışlardı. Herkesin elinde, mutlaka “Ankara 10. Kitap Fuarı bir poşet vardı.  Ziyaretçiler oldukça nazik ve kültürlülerdi. Biz yazarlarla karşı tavır, davranış ve konuşma şekilleri oldukça saygılı ve seviyeli bir düzeydeydi. Bunu çok önemsedim. Yazara saygı gösteren fuar ziyaretçisi, “Gerçek Okuyucu” profilini yansıtmaktadır.

Benim temsilcisi olduğum İLESAM satandı C-95 numaralı stant idi. Büyük döner kapı girişinin tam karşısında 50-60 metre kadar ileride ve son karşı sıradaydı. Tam karşımızda ve 5 metre ötemizde TÜBİTAK Standı vardı. Büyükçe bir stand idi ve ilgi oldukça fazlaydı. Hemen bitişiğimizde ve sağımızda İstanbul’dan katılan Çikolata Yayınları vardı. Sol bitişiğimizde zekâ oyunları satan ve mucidi kendi olan, oldukça saygılı ve seviyeli bir katılımcı vardı. Ankara’da tanınmış ve ünlü bütün kitabevleri ve yazarlar oradaydı. İmza günleri her yazarın kendi kurum veya kuruluşunun planladığı programa göre yürütülmekteydi. İLESAM üyelerinden imza günü düzenlemek isteyenler bu standda yer aldılar. İmza günleri:  8 Ocak ile 17 Ocak arasına ikişer saatlik sürelerle serpiştirilmişti. Tüm yazarlara ilgi oldukça yoğundu. Hem İLESAM adından ötürü, hem de yazarların kendi okur çevresinden ötürü.

Gerek Yazar Songül Dündar olarak şahsımın gerekse, benimle birlikte İLESAM temsilcisi olan şair ve yazar Sibel Unur ÖZDEMİR ile şair ve yazar Nur ERSEN izlenimleri: Ankara 10. Kitap Fuarı’nın amacına ulaştığı yönündedir.

Ankara 10. Kitap Fuarı’nın sona erdiği 17 Ocak 2016 Pazar gününü müteakip, 18 Ocak Pazartesi günü, İLESAM merkezinde Kitap Fuarını değerlendirdik. Kitap Fuarı’nın İLESAM açısından başarılı geçmesi takdire şayan görülürken ben de; son çıkan “DAMLADAN DERYAYA” adlı kitabımı imzalayıp İLESAM Genel Başkanı Sayın Mehmet Nuri Parmaksız’a ve Genel Başkan Yardımcısı Sayın İlter Yeşilay’a takdim ettim. Böylece bir “Kitap Fuarı” daha, başarı ile geride kalmış oldu.

Kitap Fuarları; İnsanların kitap okuma alışkanlıklarını kamçılaması ve motive etmesi bakımından her zaman yararlıdır. Darısı diğer diğer Kitap Fuarları’na...

Bu vesile ile şahsıma ve kitaplarıma ilgi gösteren dostlarıma, yakınlarıma, arkadaşlarıma, öğrencilerime ve tüm okurlarıma teşekkür ediyor sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile