Ağustos 2019
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

İlgili Makaleler

savaşların kadını kitap kapak resmi

24
Şub
2016
CEMRE İNANCI VE GELENEĞ
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

Büyüklerimizden duyardık…

Cemre havaya düştü…

Cemre suya düştü…

Cemre toprağa düştü…

Dedelerimizin kültürüydü bu…

Daha çok da ninelerimizin…

Baharın geleceğini cemre ile ifade ederlerdi.

Tabiatın nefesini cemrelerden okurlardı.

Peki! Nedir Cemre?

Cemre: İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce hava, sonra su ve nihayetinde toprakta oluştuğuna inanılan sıcaklık artışının efsaneleştirilmiş izahıdır.

Arapçada “Cemre” sözcüğü, “Kor Halindeki Ateş” anlamına gelmektedir.

İlk cemre; 20 Şubat günü havaya düşer. Ondan bir hafta sonra suya düşer ve aradan bir hafta geçtikten sonra da toprağa düşer.

Yani: 20 Şubat günü, havalar fark edilir şekilde ısınmaya başlar. Bundan 7 gün sonra suların ısındığı fark edilir, onu izleyen 7 gün sonra da toprak buharlaşmaya ve ısınmaya başlar.

Ya da öyle inanılır!

Cemre sözcüğünün eğilip büküldüğü ve başka anlamlar yüklenerek açıklanmaya çalışıldığı efsaneler de yok değildir.

Türk ve Altay Halk Kültüründe ve mitolojisinde, “İmre” adı verilen bir “Cin”den bahsedilir. “İmre” adlı cinin, ilkbahara doğru havada belirip, titrek ışıklar saçarak göğe yükseldiğine, sonra buzların üzerine düşerek erittiğine, buzları erittikten sonra da yere girdiğine ve sonra da ısınmış topraktan buharlar yükselttiğine inanılır. “İmre”, baharın gelişini temsil eder. Herhalde; Cin İmre, Cin İmre….diye diye, harf kaynaşmasından halk dilinde “Cimre” sözcüğüne, oradan da “Cemre” sözcüğüne mi dönüşmüş olmalı…

Cemre; Çeşitli Türk yurtlarında ayrı ayrı sözcüklerle illa ki vardır. Bulgarlarda “Zemire” olarak ifade edilen sözcük, Kumuk Türkçesi’nde “Zemre” olarak ifade edilmekte olup, nem veya buhar anlamına gelmektedir. Azerbaycan Türkleri’nin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramı’ndan önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan “Boz Ayın Dört Çerşembesi” uygulamasını ifade eden “Cemle” sözcüğü de “Cemre” ile aynı anlam yüklüdür.

Anadolu Türkçesi’ndeki Arapça’dan gelme “Cemre” sözcüğünün aslında, yukarıda da izaha çalıştığımız gibi, “Cin İmre”  adının benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu savı da ileri sürülmektedir.

Halk inancımıza yerleşmiş olan Cemre sözcüğüne, Tasavvufta da farklı anlamlar yüklenmiştir.

Tasavvufta cemre sözcüğü; kor ateş anlamına gelmek üzere farklı şekilde yorumlanmaktadır. Tasavvuf literatüründe, kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Ateş: Yakıcılığı, temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eder. Kor ise; Ateşin ve arınmanın sonucu olan aşkı temsil eder.

VELHASIL;

Türk gelenek, görenek ve inançlarının var olduğu her coğrafyada ve her inanç alanında “Cemre” sözcüğü vardır, efsaneleşmiştir. Tasavvufi ve Mitolojik anlamlar yüklenerek kökleşmiştir.

Öyle ya da böyle;

Mevsimsel zamanlaması ile coğrafyanın sıcaklık değişiminin uyumluluğu dikkate alınırsa; “Cemre” kavramının hiç de boşa olmadığı sonucuna varabiliriz.

Hangi alanda olursa olsun;

Halk inançlarımız gönül okşayıcıdır…

Halk değerlerimiz güzeldir...

Dileğim odur ki;

Gönlünüze bahar cemreleri düşsün…

Yılınız sağlıklı ve bereketli olsun…

 

Nice mutlu cemrelere diyorum.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile