Eylül 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

şoför aga kitap kapak resmi

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

damladan derya kitap kapak resmi

İlgili Makaleler

savaşların kadını kitap kapak resmi

18
May
2017
ATATÜRK’ÜN GENÇLERİ VE 19 MAYIS 1919…
songül Dündar tarafından yazıldı   

 

19+19=1919

Bu ilahi tesadüften hareketle ne söylenebilir?

1919 sayısının, iki tane 19 rakamının yan yana gelmesinden ibaret olduğunu bilmeyen mi var…

Okulda öğrendiklerimizin önemli olduğunu bilmeyen mi var?

İlkokulda, ortaokulda, lisede, üniversitede…

Hatta aileden ve çevreden öğrendiklerimiz çok çok önemli olduğunu bilmeyen mi var?

ANCAK;

Unutulmamalıdır ki; Hayatın gerçekleri çok daha önemlidir.

ÖRNEĞİN:

Her zaman milyonlar, hatta milyarlar birden büyük olmayabiliyor.

Mustafa Kemal Atatürk de tek kişiydi… Ama dünyaya karşı koyabildi. Demek ki; Emperyalist kalabalıklar gibi haksız kalabalıklar; hakkını almak için mücadele veren küçük sayıların yanında cüce kalabiliyorlar. Tarihin bu gerçekleri mucizevi gerçeklerdir.

İşte o mucizevi rakamlardan biri, iki tane yan yana duran 1919…

Unutulmamalıdır ki; 19 rakamı gençlik demektir.

Hatta bir 19 daha; 19 Mayıs 1919…

Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak bastığı tarih bu… Halkın yedi düvel diye tanımladığı emperyalist güçlerle savaşmaya karar verdiği Tarih… Ve arkasında dimdik duran bir ulus… Yüreği büyük, olanakları minik koskoca Türk ulusu… Dünya lideri Atatürk’ün çok önemsediği ve dilinden düşürmediği Asil kanlı Türk ulusu…

Ve elbet Türk ulusunun göz bebeği, Türk gençliği… Ulu önder Atatürk’ün, “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” diye, hançeresi yırtılırcasına haykırdığı Türk gençliği…

İşte yan yana ve biri birine çok yakışan iki kavram:

“19 Mayıs 1919 ve Türk Gençliği”

Atatürk; 19 Mayıs 1919 tarihini Türk Gençliğine armağan etmiştir. Sadece 19 Mayısı değil, sonsuza dek yaşayacak olan, Türkiye Cumhuriyeti’ni de “Türk Gençliğine” armağan etmiştir. “Ey Türk Gençliği” diyerek…

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

http://www.ataturkungencligehitabesi.com/ata_imza.gif

Ulu Önder Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği!” diye başlayan Türk gençliğine hitabesinin üstüne, diyecek başka bir söz kaldı mı? Bu sözlerden sonra bize düşen; Mustafa Kemal Atatürk’ün dediklerini uygulamak ve 19 Mayıs Gençlik bayramını coşku ile kutlamaktır.

KUTLU OLSUN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK BAYRAMI…

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile