Temmuz 2020
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic
09
Haz
2009
Kars Manileri Kitabı ve Salih Şahin
Songül Dündar tarafından yazıldı   

Emek...
Çok büyük emek.
Saniyelerin, ayların, yılların emeği.
Ve alın teri, beyin gücü.
Yollarda ter dökerek, zihin yorarak?
Göz nuru, el emeği.
Her satırını defalarca okuyarak, tekrar tekrar yazarak?
İşte bu tür eserler için emeğin böylesi gerekmektedir.
SALİH ŞAHİN?in ?KARS MANİLERİ? kitabından söz ediyorum.


?Kuzey Doğu Kültüründe Kars Manileri? adı verilen bu kitap;
Bölgenin ilk mani kitabı.
?KARS MANİLERİ? kitabı; çok, ama çok önemli bir kaynak.
Kitapta; Kars ve çevresine ait 1500 adet, mani türü halk kültürü dizeleri yer alıyor. Halk Ozanlarından, kaynak kişilerden, gençlerden, okul öğrencilerinden, halk bilimcilerden, yazılı kaynaklardan, görsel ve işitsel onlarca kaynaklardan yararlanıldığı; eserin yapısından rahatlıkla anlaşılıyor.


Adına sadece ?KARS MANİLERİ? dendiğine bakmayın. Kitapta;Toy Mahnıları, Bayatılar, Laylalar, Horaveller, Nanaylar gibi  Türk Halk kültürünün bir çok motifi yer almaktadır.
Kitap; sadece şekilsel bir yapıyı aktarmakla kalmayıp, halkın sosyoekonomik ve tarihi olaylar karşısında gösterdiği ifade refleksini de tespit etmiştir. Bu bakımdan Kars Manileri Kitabı; Edebiyatçılar, halk kültürü ile ilgilenen kişiler, müzisyenler ve öğrenciler için her an başvurulacak  ?el kitabı? olma özelliğinin yanı sıra, sosyologlar ve tarihçiler için de çok önemli birer mastır kaynak niteliğindedir.


Karslı usta yazar Salih Şahin?in çıkarmış olduğu Kars Manileri Kitabı; Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Artvin, Muş, Gümüşhane ve diğer civar illerin bu daldaki halk kültürü geleneklerine lazer ışığı niteliğindedir.   
Bu denli önemli bir eseri topluma kazandıran kişiler, kendini aşmış kişilerdir. Hatta kendini birkaç adam boyu aşmış kişilerdir. Çünkü: Bu tür eserlerin; eziyeti, zahmeti çoktur ama maddi getirisi hemen hemen hiç yoktur. Bu tür eserleri üretmek için araştırmalar yapan kişiler sadece ve sadece, topluma hizmet olsun diye ve duydukları toplumsal hazdan ötürü yaparlar. Öyle ki; günlerce yollara düşüp şehir şehir, belde belde, köy köy, hane hane dolaşıp araştırmalar yaparlar. Araştırmalarının sağlıklı olması için çalmadık kapı, gitmedik kişi, karıştırmadık kitap, dinlemedik teyp, izlemedik film bırakmazlar. Ceplerinden para harcarlar, hazırdan yerler, tükendiği yerden itibaren; aç susuz dolanırlar. Ama yinede bıkıp usanmadan işin peşini bırakmazlar. Böyle bir eseri ille ki tamamlarlar. Velhasıl bu tür insanlar alışılmış deyimiyle; nesli tükenmediyse de tükenmek üzere olan insanlardır. İşte bu insanlar; ancak saygı duyulacak insanlardır.


Salih Şahin de bu insanlardan birisidir.
Salih Şahin; öğretmen, müzisyen, gazeteci, yazar olmanın yanı sıra, çok iyi bir halk kültürü araştırmacısı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.
Kendisini kutluyor, ?Kars Manileri? kitabının Kültür ve Bilim dünyasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
Yüreğine sağlık SALİH ŞAHİN?
Ömrün uzun olsun SALİH ŞAHİN?