Eylül 2023
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

"Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, ne de kaşı gözüdür. Kadını asıl güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakârlığı, karşılık beklemeden verdiği emeği, sınırsız sorumluluğu, toplumsal duyarlığı, barışçıl olması, engin anlayışı, sadakati, kalbini de katarak kullandığı aklı ve ana olma özelliğidir."

SONGÜL DÜNDAR

Aşık Dündar

sound by Jbgmusic

Eylül 2011

TÜRK EDEBİYATINDA KADININ YERİ

27 Eylül 2011

Kadının yeri?

Türk toplumunda kadının yeri?

Türk siyasetinde kadının yeri?

Türk edebiyatında kadının yeri?

Türk siyasetinde ve Türk toplumunda kadının yeri malûm! Düne göre bugün daha kötü noktadadır. Acaba Türk Edebiyatında kadının yeri nedir? Bir de ona bakalım?

Türk edebiyatında kadın, dönem dönem farklı şekillerde yorumlanmıştır. Bazen ?Âşık olunan?, bazen ?Evine ve eşine bağlı?, bazen de ?Realist? olarak işlenmiştir.

İslamiyet öncesi Türk edebiyatında; evine, eşine bağlı, eşi için ölümü göze alan olarak yorumlanmıştır. Kadının Türk aile yapısındaki yeri; sevgi ve saygı esasına dayandırılmıştır. Bu temayı işleyen ve günümüze kadar ulaşan en eski yapıt; ?Dede Korkut?un Duha Koca ?Oğlu Deli Dumrul?nda? anlatılan ve iki ana şahsiyet olan, Deli Dumrul ile ona son derece bağlı vefalı eşidir. Öyküde görülen iki olay Deli Dumrul?un Azrail ile savaşması, ikincisi de eşi olan kadının, onun için ölümü seve seve göze almış olmasıdır. Kadını Deli Dumrul için şöyle diyor:

ATATÜRK?ÜN EĞİTİM DEHASI

20 Eylül 2011

 

 

Gençliğin eğitilmesi?

Kadınların eğitilmesi?

Halkın eğitilmesi

Eğitimin bilime dayalı olması?

Eğitimin uygulamalı olması?

Eğitimin milli olması?

Eğitimin gerçeğe uygun olması?

Eğitimin günün koşullarına cevap vermesi?

DİNLENMENİN YARARLARI

13 Eylül 2011

Dinlenmek?

Tatil yapmak?

Kafa dinlemek?

Stres atmak?

Ben de bu ara tatil yapıyorum. Ama, can çıkmayınca huy çıkmaz. Yılların alışkanlığından dolayı; yine sabah erken kalkıyorum, ev işlerini yapıyorum, kitap okuyorum, oturup yazılarımı yazıyorum. O da yetmiyor; yürüyüşe çıkıyorum, yemekler yapıyorum, eşi dostu ziyaret ediyorum. Yani anlayacağınız, tatile çıkmadan önceki aktivitelerim aynen devam ediyor. Velhasıl bir koşturmacadır gidiyor. Bir anda fark ediyorum ki akşam olmuş.

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

06 Eylül 2011

1 Eylül Dünya Barış Günü?

1/7 Eylül Dünya Barış Haftası?

Barış için arzu edilen;

Günler, haftalar, aylar ve yıllar?

Geçmiş için bu sadece bir temenni?

Ama; gelecek için bir umut!